Możliwość realizowania bezgotówkowych płatności za paliwo, czy płatne autostrady jest jednym z bardzo cenionych rozwiązań, które szczególnie często są wykorzystywane przez większe firmy transportowe — ale nie tylko! Korzystają z niej również firmy wyposażone we flotę osobowych samochodów służbowych. Przydaje się ona także firmom, które stosują wynajem długoterminowy samochodu. Co to jest karta paliwowa i jak dokładnie działa? Sprawdzamy!
Co to jest karta paliwowa?
Karty paliwowe dla firm umożliwiają bezgotówkowe płatności za paliwo i opcjonalnie — płatne autostrady. Jest to wygodna alternatywa tradycyjnych płatności. Dzięki niej nie jest już konieczne zbieranie faktur za paliwo i późniejsze ich księgowanie. Aby zatankować auto z wykorzystaniem karty paliwowej, wystarczy podać ją w kasie stacji, wpisać PIN i odebrać paragon.
Do czego służy karta paliwowa? Do bezpiecznych i wygodnych transakcji na stacjach benzynowych. Jest doskonałym rozwiązaniem przy tankowaniu samochodów ciężarowych, gdzie, aby zatankować bak do pełna, należy zapłacić nawet kilka tysięcy złotych. Posiadacz karty nie musi martwić się o takie kwoty — nie trzyma gotówki przy sobie, a pracodawca nie musi przelewać mu środków na tankowanie. Wszystkie rozliczenia realizowane są na poziomie firmy wydającej kartę paliwową i przedsiębiorstwa, które z niej korzysta.
Warto jednak pamiętać o tym, że to również świetne rozwiązanie w przypadku samochodów osobowych i mniejszych biznesów. Karta paliwowa dla małej firmy również cieszy się dużym zainteresowaniem, a zalety z jej wykorzystywania są identyczne. Posiadacz karty ma wgląd i kontrolę nad kosztami swojej floty — dane z karty są zatem praktyczną wskazówką dla optymalizacji kosztów związanych z utrzymaniem samochodów służbowych.
Gdzie i za co można płacić kartą paliwową?
Karty paliwowe dla firm można podzielić na takie, które uprawniają do tankowania na jednej, określonej stacji lub te, których stosowanie jest niemal nieograniczone. Przy wyborze karty paliwowej należy zastanowić się, gdzie Ty lub Twoi pracownicy najczęściej tankujecie i wybrać kartę, która będzie działać nie tylko na najczęściej odwiedzanej stacji, ale też na kilku innych.
Do czego służy karta paliwowa i za co można nią płacić? Zakres możliwych do realizacji transakcji obejmuje paliwo — olej napędowy, benzynę, opłaty za przejazd po płatnych autostradach, ale też inne produkty, które można kupić na stacjach (zakres uprawnień do korzystania z karty może określić wewnętrzny regulamin firmy).
Zalety karty paliwowej
Do największych zalet, jakimi odznaczają się karty paliwowe dla firm, zalicza się między innymi:
- Bezpieczne płatności bezgotówkowe.
- Swobodę w tankowaniu — nie trzeba mieć przy sobie gotówki.
- Możliwość optymalizacji kosztów utrzymania floty, dzięki monitorowaniu wydatków.
- Redukcję zbędnych formalności — wystarczy wziąć ze stacji paragon, nie jest konieczne każdorazowe zbieranie faktur.
Kolejną z zalet, z jakich mogą skorzystać firmy decydujące się na wynajem długoterminowy samochodu, ale też ci, którzy zdecydowali się na wynajem krótkoterminowy samochodu, jest opcja włączenia karty paliwowej w cenę raty abonamentowej. To wygodne rozwiązanie, z którego chętnie korzystają przedsiębiorcy decydujący się na leasing i wynajem aut.
Karta paliwowa jest znanym i cenionym rozwiązaniem, które umożliwia wygodną i bezpieczną obsługę floty samochodowej. Jeśli planujesz najem pojazdów, sprawdź, czy wypożyczalnia samochodów, której ofertę bierzesz pod uwagę, umożliwia takie rozwiązanie. Jeśli nie — nie szkodzi! Na rynku jest sporo form zewnętrznych oferujących karty paliwowe.