Fotowoltaika to dziedzina nauki, która zajmuje się przetwarzaniem energii pochodzącej ze słońca w energię elektryczną. Od pewnego czasu fotowoltaika cieszy się w Polsce ogromną, stale rosnącą popularnością. Przyczyniają się do tego coraz wyższe rachunki za prąd.
Fotowoltaika sposobem na wysokie ceny energii elektrycznej
Panele słoneczne na dachach przestają wzbudzać ciekawość. Do ich obecności zdążyliśmy się już przyzwyczaić. Panele słoneczne wytwarzają prąd w sposób, który jest bardzo przyjazny dla środowiska naturalnego. Ekologiczna, czysta energia powstaje w nich dzięki wykorzystaniu zjawiska fotowoltaicznego, które zostało odkryte jeszcze w XIX wieku.
Panele słoneczne to tylko część elementów, które składają się na instalację fotowoltaiczną. Nie mniej ważnym elementem jest falownik. Panele fotowoltaiczne wytwarzają prąd stały. Tymczasem do zasilania urządzeń elektrycznych niezbędny jest prąd zmienny. Falownik przekształca prąd stały w zmienny.
Jakie rodzaje paneli fotowoltaicznych są stosowane?
Na rynku dostępne są panele fotowoltaiczne polikrystaliczne oraz monokrystaliczne. Domowe instalacje fotowoltaiczne najczęściej składają się z paneli monokrystalicznych. Są one wprawdzie droższe niż instalacje fotowoltaiczne, które wykonano z paneli polikrystalicznych, ale są też zdolne do wytworzenia większej ilości prądu ze energii emitowanej przez słońce. Wszystkie panele fotowoltaiczne niezależnie są odporne na uszkodzenia mechaniczne. Wytwarzanie prądu z wykorzystanie zjawiska fotowoltaiczne nic nie kosztuje.