Budowa i remont

Elewacje i ich specyfika

Elewacje wentylowane to rozwiązania już od kilku lat zdobywające sobie rosnącą popularność. Zwracają na siebie uwagę przede wszystkim dlatego, że dają możliwość oddychania całej ścianie, a to sprawia, że dochodzi do obniżenia się ryzyka kondensacji pary wodnej. Wraz z nimi na znaczeniu zyskują także systemy elewacyjne dostosowane do nich. Czym się one charakteryzują i na co zwracać uwagę w momencie zakupu?

Specyfika systemów elewacyjnych

Bez względu na to, czy zależy nam na mocowaniu paneli, czy też płyt elewacyjnych, dążymy przede wszystkim do niewidoczności systemów elewacyjnych. W obu przypadkach są one wykonane z nieco innych materiałów, w każdym jednak powinny być stabilne nie rzucając się jednocześnie w oczy.

Dobry system mocowania płyt elewacyjnych ma też atut uniwersalności. Jego producent przeważnie stara się, aby można go było dopasować do wszystkich rodzajów zewnętrznych okładzin. Oczywiście, nie zawsze jest to możliwe, uniwersalność jest jednak ideałem, do którego coraz bardziej się zbliżamy.

Budowa dobrego systemu mocowań

Systemy elewacyjne różnią się między sobą względami konstrukcyjnymi. Te standardowe przeważnie składają się z konsol pasywnych i rusztu. Ten ostatni ma szczególnie duże znaczenie, bo pozwala na regulację bezpośrednio na łączeniu profili. Dzięki temu systemy mocowania elewacji wentylowanych można w prosty sposób zamontować nawet na tym budynku, który ma nierówne położenie.

Nieco inaczej sytuacja przedstawia się wtedy, gdy w grę wchodzą systemy dedykowane do tak zwanych elewacji klinkierowych. W tym wypadku systemy elewacyjne bazują na konsolach nierdzewnych lub stalowych, w każdym przypadku pokrytych odpowiednią powłoką. Wiodący producenci mają w swojej ofercie także systemy mocowań elewacji.