Kradzieże samochodów w Polsce zdarzają się bardzo często, a sprawcy niestety rzadko zostają ujęci. Jednym z najlepszych sposobów na redukcję ryzyka utraty samochodu jest prewencja w postaci właściwego zabezpieczenia auta. Jednak i ono czasem zawodzi. Co robić po kradzieży auta? Jak prawidłowo przeprowadzić zgłoszenie kradzieży auta i co stanie się, jeśli nie Ty jesteś właścicielem pojazdu, tylko firma wynajmująca, lub przedsiębiorstwo, w którym pracujesz? Jak to zrobić, kiedy zdecydowałeś się na wynajem długoterminowy samochodu?
Kradzieże aut w Polsce — co mówią statystyki?
W 2021 roku aż 7098 pojazdów zostało oficjalnie wyrejestrowanych z powodu kradzieży. Chociaż obserwując statystyki CEPiK, można zauważyć, że rokrocznie kradzieży jest coraz mniej, nadal istnieje realne zagrożenie utraty pojazdu. Do tych najbardziej pożądanych przez złodziei samochodów można zaliczyć takie marki, jak np. Toyota, czy Audi, to pozostałe również są łakomym kąskiem dla przestępców. Kradzież aut zdecydowanie częściej zdarza się w województwach: mazowieckim, wielkopolskim i dolnośląskim, przy czym ciekawostką może być to, że np. w 2021 roku aż 26,9% z całej sumy skradzionych aut zostało zgłoszone w Warszawie.
Co zrobić gdy zauważymy, że skradziono nam samochód?
Kradzież samochodu zawsze jest związana z dużymi emocjami i to niezależnie od zakresu polisy ubezpieczeniowej. W takiej sytuacji warto jednak zachować zimną krew. Co robić po kradzieży samochodu?
Zgłoszenie kradzieży samochodu na policji
Pierwszą z rzeczy, o jakie musisz zadbać, jest poinformowanie odpowiednich służb o zaistniałej sytuacji. Zgłoszenie kradzieży pojazdu na policji jest ważne z uwagi na dwie kwestie:
- Daje szansę na poszukiwania skradzionego auta i jego odzyskanie.
- Jest podstawą do ewentualnej wypłaty szkody, jeśli pojazd był ubezpieczony.
Policja na podstawie zgłoszenia osoby poszkodowanej sporządza stosowną notatkę, której kopię warto zachować — będzie ona niezbędna do okazania ubezpieczycielowi i stanowi podstawę do wypłaty ewentualnego odszkodowania.
Zgłoszenie szkody ubezpieczycielowi
Kolejnym z niezbędnych kroków, jakie należy podjąć, jest zgłoszenie kradzieży firmie ubezpieczeniowej. To, co jest niezwykle istotne — należy to zrobić szybko, bez zbędnej zwłoki. W OWU, czyli ogólnych warunkach ubezpieczenia jest wskazany czas, jaki osoba poszkodowana ma na zgłoszenie szkody. Jeśli jest to możliwe, poinformuj ubezpieczyciela tego samego dnia, w którym otrzymałeś stosowną notatkę z policji. Co będzie niezbędne do rozpoczęcia procesu odszkodowawczego?
- Potwierdzenie z policji.
- Dokumenty samochodu.
- Komplet kluczyków lub kart do auta. Jeśli nie masz kompletu kluczy, dołącz do tego, który posiadasz oświadczenie z wyjaśnieniem tej sytuacji.
- Jeżeli natomiast kradzież auta nastąpiła np. podczas postoju i ktoś odjechał nim z Twoim kompletem kluczy i dokumentami — taka sytuacja również wymaga stosownych oświadczeń.
Wyżej wymienione dokumenty należy przekazać bezpośrednio ubezpieczycielowi. Może zdarzyć się również tak, że odbierze je od Ciebie rzeczoznawca — wszystko zależy od polityki firmy ubezpieczeniowej. Niezależnie od zakresu posiadanej dokumentacji — zgłoszenie kradzieży samochodu należy wykonać tak szybko, jak to możliwe (ewentualnie później uzupełniać braki formalne).
Jak zapobiec kradzieży auta?
Kradzież auta nie zawsze jest dla złodzieja prosta. Inwestycja w nowoczesne alarmy i systemy może taki zamiar skutecznie utrudnić. Niestety wraz z rozwojem technologii antykradzieżowych, równolegle wzrastają umiejętności techniczno-informatyczne złodziei. Skradzione auto można jednak próbować namierzyć.
- Lokalizator GPS — jest to jedno z częściej wykorzystywanych zabezpieczeń — szczególnie jeśli nastąpiła kradzież samochodu flotowego. Wiele firm wyposaża swoją flotę w lokalizatory, które służą do weryfikacji codziennie pokonywanych tras i mogą równocześnie pomóc w zlokalizowaniu pojazdu po jego kradzieży.
- Blokada skrzyni biegów — jest to mechaniczne zabezpieczenie, które można zamontować w nadwoziu. Właściciel samochodu przed opuszczeniem auta blokuje skrzynie biegów (na biegu wstecznym). To rozwiązanie skutecznie uniemożliwia zmianę biegu i co za tym idzie — poruszanie się samochodu.
- Autoalarm — klasyczne i najbardziej popularne rozwiązanie. Czujniki zamontowane w samochodzie aktywują się po wykryciu ruchu lub przy mocniejszym uderzeniu pojazdu. Zdarza się, że alarm uaktywniają mocniejsze opady deszczu, gradu, a nawet mała mucha przelatuje tuż obok czujnika.
Kradzież auta firmowego należy zgłosić niezwłocznie w miejscu pracy, a jeśli jest to prywatny wynajem krótkoterminowy samochodu lub opcja dla osób poszukujących rozwiązań na dłuższy czas (wynajem długoterminowy samochodu) – przedsiębiorstwem, któremu należy zgłosić taką sytuację, jest wypożyczalnia samochodów. W każdym wypadku warto wiedzieć, co robić gdy ukradną auto. Znajomość zasad postępowania w takiej sytuacji może skutecznie pomóc w dochodzeniu swoich praw.