O tym, że okna dachowe Velux to jedna z wiodących propozycji nie tylko na polskim rynku, wie chyba każda osoba przygotowująca się do ich zakupu. Nie każdy zdaje sobie jednak sprawy z tego, że różnice pomiędzy ich poszczególnymi rodzajami nie mają jedynie estetycznego charakteru. Czym charakteryzują się zatem te, które są przez nas wybierane najczęściej?
Okna obrotowe i uchylno-obrotowe
Jedną z najważniejszych cech okien dachowych, jest sposób ich otwierania. Do pewnego momentu w sprzedaży dostępne były jedynie modele uchylne, z czasem jednak w sprzedaży pojawiły się również okna dachowe obrotowe z osią obrotu skrzydła znajdującą się zazwyczaj w połowie ich wysokości. Przeważnie część występująca na górze odchyla się do wnętrza poddasza. Jest to pewnym ograniczeniem, gdy okno znajduje się dość nisko, bo otwierając je można uderzyć się o nie.
Nic więc dziwnego, że z czasem w sprzedaży pojawiły się również okna dachowe uchylno-obrotowe z dwiema osiami obrotu skrzydła, zarówno w połowie ramy, jak i w jej górnej krawędzi. Okna tego rodzaju są nie tylko wygodniejsze w użyciu, ale również wtedy, gdy zależy nam na utrzymaniu ich w czystości.
Specyfika okien połaciowych dachowych
Okna dachowe połaciowe zawdzięczają swoją nazwę temu, że umieszcza się je w połaci dachu. Montuje się je przede wszystkim na poddaszu, aby pomieszczenie mogło być lepiej oświetlone, a tym samym również bardziej przytulne. Klasyczne okna tego rodzaju najczęściej otwiera się z wykorzystaniem ich możliwości obrotu wokół osi poziomej.
Ta przeważnie przechodzi przez środek okna. Alternatywami dla okien połaciowych są także różnej wielkości okna pionowe. Sporym zainteresowaniem cieszą się także lukarny, choć te potrafią czasem zniechęcać ze względu na spory poziom skomplikowania konstrukcyjnego.