Siatki tkane - podstawowe informacje
Dom i ogród

Siatki tkane – podstawowe informacje

Siatki tkane – zwane też plecionymi lub przeplatanymi – to materiał niezwykle popularny, który cieszy się dużym zainteresowaniem wśród budowlańców, osób wykonujących remonty i nie tylko. Taka popularność tych siatek wynika z dużej uniwersalności, dostępności i trwałości. Czym charakteryzują się siatki tkane i jakie są ich zalety? Oto kilka podstawowych informacji.

Materiał siatek

Siatki tkane mogą być wykonane z bardzo wielu materiałów. Oczywiście największą popularnością cieszą się siatki wykonane ze stali (czyli siatki tkane nierdzewne) – bo są trwałe, niezawodne i odporne na uszkodzenia. Ale siatki mogą być wykonane także z innych materiałów – zwykłej stali, stali ocynkowanej, stali kwasoodpornej, miedzi, mosiądzu czy fosforu. Dodatkowo – co także jest warte podkreślenia – wielu producentów siatek tkanych oferuje też ich produkcję na specjalne zamówienie. W tym przypadku używa się takich materiałów, jaki zażyczy sobie klient.

Gdzie można wykorzystać siatki tkane? 

Jedną z podstawowych zalet siatek tkanych jest ich uniwersalność i szerokie zastosowanie. Tego rodzaju siatki mogą być użyte niemal wszędzie – na przykład w rolnictwie (do przesiewu zbóż) czy w budownictwie (do przesiewania piasku). To oczywiście nie wszystko. Siatki tkane mogą być wykorzystywane do budowy ogrodzeń, jako osłony maszyn i sprzętu, do budowy osłon akustycznych, do tworzenia moskitier, do produkcji filtrów (wtedy są to siatki filtracyjne), a nawet do dekoracji. Dodatkowo wykorzystuje je przemysł farmaceutyczny, hutniczy, chemiczny, spożywczy, samochodowy i wiele innych. Siatki tkane sprawdzą się też w aranżacji wnętrz – zwłaszcza tych nowoczesnych i industrialnych.