Sposoby obróbki drewna
Przemysł

Sposoby obróbki drewna

Drewno to jeden z najstarszych materiałów budowlanych, który swoją historię zastosowania w budownictwie oraz w meblarstwie ma w wyjątkowo zamierzchłych czasach. Dziś już nikogo nie dziwi fakt, że drewno jest poddawane obróbce mechanicznej bądź ręcznej, a spod maszyn wychodzą ramy okienne, drzwi, progi oraz różnego rodzaju meble.

Do obróbki drewna stosowane jest frezowanie, to jedna z najczęściej wykorzystywanych technik, która znana jest obecnie w całym przemyśle budowlanym i meblarskim.

Jak powstaje mebel?

Czy zastanawialiście się kiedykolwiek jak powstaje mebel? Jaki proces obróbki przeszła wasza komoda, która dziś zdobi salon? Najpierw oczywiście trzeba pozyskać surowiec, potem zaczyna się właściwe dla mebla formatowanie płyt bądź desek, w zależności z jakiego materiału został wykonany dany mebel. I tutaj także wszystko zależy od technologii wykonania. Możemy bowiem rozróżnić kilka rodzajów obróbki. Najnowocześniejszą techniką jest obróbka CNC, czyli sterowanie frezarkami za pomocą komputera i specjalnego oprogramowania.

Komoda dodatkowo zdobiona

Co to właściwie znaczy? Czy Twoja komoda posiada jakieś uwypuklenia czy zdobienia? Czy występują tam listwy ozdobne, kwiaty nałożone na fronty meblowe czy innego rodzaju upiększenia? Jeżeli tak, to znaczy że przy produkcji tego mebla było także stosowane wycinanie MDF bądź specjalistyczne wycinanie w drewnie.

Zanim jednak powstanie konkretny mebel zazwyczaj wykonywany jest jego projekt. A z jego pomocą mogą powstawać tak zwane produkty seryjne, jeżeli oczywiście wszelkiego rodzaju frezowanie oraz cała obróbka była wykonywana za pomocą maszyn. W przypadku ręcznej obróbki drewna, każdy mebel jest unikalny i jedyny w swoim rodzaju.