Budowa i remont

Technologia elewacji wentylowanych

Choć wydawać by się mogło, że elewacja budynku pełni tylko funkcję estetyczną, w rzeczywistości jej rola jest znacznie większa, np. chroni ona budynek przed szkodliwymi czynnikami atmosferycznymi, czy zapewnia izolację termiczną. Dobrym wyborem mogą być systemy elewacyjne. Czym one są i z czego się składają?

Zalety elewacji wentylowanej

Elewacje wentylowane mają szczeliny umożliwiające przepływ powietrza pomiędzy poszczególnymi warstwami. Na takie systemy elewacyjne składają się: obudowa w postaci płyt z różnych materiałów, tzw. ruszt mocowany do ściany budynku, elementy łączące obudowę z rusztem oraz materiały izolacyjne. W elewacji wentylowanej następuje ciągła, swobodna wymiana powietrza. Umożliwia to chłodzenie budynku latem, zimą natomiast przepływające powietrze ułatwia wysychanie wilgoci.

Do największych zalet budynków wznoszonych w tej technologii należą trwałość i lepsza izolacyjność termiczna, a w efekcie mniejsze rachunki za ogrzewanie. Decydując się na elewację wentylowaną, trzeba wybrać system mocowania płyt elewacyjnych, a także same płyty, które będą ozdobą naszego domu.

Najlepsze mocowania elewacji

Systemy mocowań elewacji dobieramy przede wszystkim do materiału, z jakiego będą wykonane płyty. Np. w przypadku elewacji klinkierowych czy okładzin betonowych stosuje się konsole nierdzewne lub stalowe pokryte specjalną powłoką. Kompletne systemy mocowania elewacji wentylowanych, które można zamontować na różnych rodzajach okładzin elewacyjnych oferuje firma AGS.