Kiedy przysługuje samochód zastępczy?
Motoryzacja

Kiedy przysługuje samochód zastępczy?

Nagły wypadek drogowy może skutecznie pokrzyżować plany prywatne i zawodowe. Dla wielu pracowników samochód jest głównym narzędziem umożliwiającym wykonywania obowiązków służbowych. Nie da się również ukryć, że i dla osób fizycznych, funkcjonowanie bez auta, które zostało uszkodzone podczas kolizji, może być bardzo problematyczne. W takiej sytuacji pojazd zastępczy może okazać się rozwiązaniem na wagę złota. Szczególnie jest on on przydatny firmom, które zdecydowały się na wynajem długoterminowy samochodu. Komu przysługuje samochód zastępczy, kiedy można się o niego ubiegać?

Samochód zastępczy z OC sprawcy

W sytuacji, w której dochodzi do kolizji drogowej, która skutkuje uszkodzeniem pojazdu i która powstała z winy innego kierowcy, masz prawo dochodzić odszkodowania z OC sprawcy. Obejmuje ono nie tylko pokrycie kosztów serwisu, ale też auto zastępcze na czas naprawy. Warto wiedzieć, że samochody zastępcze nie są już tak jak dawniej — przywilejem, ale prawem osoby poszkodowanej w wypadku samochodowym, której pojazd został uszkodzony.

Aby móc ubiegać się o samochód zastępczy z OC sprawcy, warto zadbać o kilka kwestii formalnych i to zaraz po kolizji. Po pierwsze, ubezpieczyciel sprawcy wypadku będzie żądał udowodnienia, że pojazd zastępczy Ci się należy. Poza dokumentacją z przebiegu wypadku (notatka policji, zdjęcia, dokładny opis przebiegu zdarzeń), może prosić np. o oświadczenie, że w gospodarstwie domowym nie ma drugiego samochodu, które pozostaje do dyspozycji poszkodowanego), a także oświadczenie, że uszkodzony pojazd służył do wykonywania obowiązków służbowych, czy też innych niezbędnych czynności codziennych (np. odwożenia dzieci do przedszkola).

Kiedy przysługuje samochód zastępczy? O pojazd z OC sprawcy można ubiegać się wtedy gdy Twoje auto w wyniku wypadku będzie całkowicie lub częściowo niezdolne do dalszej jazdy. To, co ciekawe — ubezpieczyciel pokryje wówczas koszty związane z wynajmem auta, przy czym nie musisz zgadzać się na najtańszą opcję. Zakłada się, że samochód zastępczy powinien dorównywać klasą pojazdowi, który został uszkodzony. Pozostałe koszty wynikające z eksploatacji wynajętego w ramach OC sprawcy pojazdu pokrywa natomiast ich użytkownik.

Samochód zastępczy z AC i Assistance

Wyżej opisana sytuacja nie jest jedyną kiedy przysługuje auto zastępcze. Kiedy okaże, że się ubezpieczyciel z jakiegoś powodu utrudnia lub uniemożliwia otrzymanie auta zastępczego z OC sprawcy, masz możliwość również skorzystać z podobnej opcji, ale z własnego AC lub Assistance. Taka usługa jest szczególnie pomocna, kiedy wypadek spowodowany jest z Twojej winy, Twój samochód został skradziony lub uległ poważniejszej awarii. To właśnie z uwagi na sytuacje, takie jak wymienione nie warto oszczędzać na ubezpieczeniu AC.

Znajomość praw, które mają zastosowanie po doznanej szkodzie komunikacyjnej, pomoże szybciej i efektywniej dochodzić swoich roszczeń od ubezpieczyciela sprawcy. Jeśli poruszasz się pojazdem, którego właścicielem jest wypożyczalnia samochodów, pamiętaj o tym, że stroną poszkodowaną jest wypożyczalnia samochodów. Każdą kolizję należy wówczas zgłaszać do właściciela pojazdu. Jeżeli chcesz zdecydować się na wynajem długoterminowy samochodu lub interesuje Cię wynajem krótkoterminowy samochodu — przed podpisanie umowy dopytaj firmę, jaki ma zakres AC i jak wygląda postępowanie w przypadku kolizji wynikającej z Twojej winy.